Uczulenie na salicylany

Pojęcie nadwrażliwości na aspirynę obejmuje szereg niepożądanych objawów ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry oraz przewodu pokarmowego pojawiających się po zażyciu aspiryny - kwasu acetylosalicylanowego (ASA, acetylsalicylic acid) i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ (NSAIDs,nonsteroidal anti-inflammatory drugs) lub dużej ilości żywności zawierającej duże stężenie salicylanów (kwas salicylowy).
Po zażyciu kwasu acetylosalicylanowego (np. aspiryny, polopiryny itp.) lub innych NLPZ czy żywności z dużą zawartością salicylanów u osoby nadwrażliwej objawy (wszystkie lub jeden czy kilka z nich) ujawniają się najczęściej po kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach:

  • ze strony górnych dróg oddechowych dominuje wodnisty wyciek z nosa, blokada nosa, katar, łzawienie, kichanie, często z towarzyszącymi bólami okolicy czoła i uszu;
  • objawy ze strony dolnych dróg oddechowych: duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel, świsty;
  • w przypadku reakcji skórnej pojawiają się pokrzywka, świąd skóry, obrzęki warg, języka,krtani;
  • ze strony przewodu pokarmowego pojawiają się silne bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Objawy te często są mylone ze znanym od lat bezpośrednim i pośrednim działaniem opisywanych leków na błonę śluzową przewodu pokarmowego (podrażnienie, nadkwaśność, zapalenie lub uszkodzenie błony śluzowej), a nie z reakcjami nadwrażliwości. Z tego powodu brakuje prac badających to zagadnienie i jego mechanizmy nie są jasne;
  • najcięższą postacią nadwrażliwości na aspirynę i inne NLPZ jest pełnoobjawowy wstrząs wymagający intensywnego leczenia.
Powyżej opisano objawy ostre pojawiające się bezpośrednio po zażyciu leku. U większości pacjentów nawet pomimo unikania aspiryny i innych NLPZ w górnych i dolnych drogach oddechowych toczy się proces zapalny, którego wykładnikiem są przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, nawracające polipy nosa i/lub ciężka steroidozależna astma oskrzelowa.

U większości pacjentów historia naturalna choroby ma zbliżony przebieg. Pierwsze objawy nieżytu górnych dróg oddechowych pojawiają się około 30. roku życia i częstą wiązane są przez chorych z przebytą infekcją wirusową. Nieżyt błony śluzowej nosa przybiera postać całoroczną, źle reaguje na leczenie i po około 2 latach dołączają się objawy astmy oskrzelowej.
Astma oskrzelowa, nawet pomimo unikania aspiryny i innych NLPZ, czy żywności z dużą ilością salicylanów, ma charakter przewlekły, z licznymi zaostrzeniami choroby, często wymaga intensywnej steroidoterapii.

Ostatnio, jako bezpośrednie bodźce prowadzące do rozwoju nadwrażliwości na NLPZ wymieniane są infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i reakcje alergiczne. Brakuje jednak jednoznacznych dowodów potwierdzających którąś z tych hipotez.

Powyższy tekst, po drobnych korektach i dopiskach, pochodzi z opracowania Nadwrażliwość na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne — mechanizmy, diagnostyka, terapia autorstwa Maciej Kupczyk, Piotr Kuna (Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi).


Kwas salicylowy jest substancją organiczną, bezbarwną, krystaliczną, która topi się w temperaturze 159 º C, słabo rozpuszcza się w wodzie, natomiast bardzo dobrze w alkoholach. Jest on używany w wielu preparatach stosowanych do leczenia trądziku.
Naturalnym źródłem kwasu salicylowego są owoce i warzywa, z których jagody zawierają go najwięcej. Dość duże ilości kwasu salicylowego znajdują się również w niektórych ziołach i przyprawach, w przeciwieństwie do mięsa, drobiu, ryb, jaj i produktów mleczarskich, które praktycznie nie zawierają salicylanów. Spośród strączkowych, nasion, orzechów i zbóż, jedynie migdały, kasztanowce i orzechy ziemne zawierają kwas salicylowy w znacznych ilościach.
Powyższy tekst pochodzi z witryny http://www.food-info.net/pl/qa/qa-fi27.htm
w której zamieszczono też ciekawą tabelę z ilościową zawartością salicylanów w poszczególnych rodzajach żywności:
 

28 komentarzy:

  1. W tabelce powyżej chyba wkradł się poważny błąd - ponieważ OCET ZAWIERA SALICYLANY !!! I ZARÓWNO OCET JAK RÓWNIEŻ PRODUKTY MARYNOWANE NP. KORNISZONY BARDZO UCZULAJĄ !!! A Z TABELKI WYNIKA ŻE OCET ZAWIERA NISKĄ ZAWARTOŚĆ SALICYLANÓW - BŁĄD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś jest na rzeczy! Rzeczywiście ocet ma bardzo duże stężenie salicylanów! Nie wiem skąd food-info wytrzasnął, że ocet ma małą zawartość.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie,a owoce suszone mozna jesc do woli kazde,lekarz wręcz poleca je jesc,ja dostalam inna tabele

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy mogłabyś się podzielić informacjami o tabelach które posiadasz bo, ja otrzymałam tak oględne informacje z Centrum Medycyny Klinicznej w Gdańsku (po stwierdzeniu u mnie uczulenia na salicylany oczywiście), że jestem wręcz bezradna ?! W.

      Usuń
  4. Napisz coś o tej tabeli, szczególnie o różnicach...

    OdpowiedzUsuń
  5. ja mam uczulenie od 4 lat na dzien dzisiejszy jem prawie wszystko i nie uzywam tabletek na alergie od 7 miesiecy wszystko dzieki naturalnym witaminą i oczyszczeniu organizmu życze innym alergikom poprawy zdrowia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Prosze napisz mi o swoich metodach na priv. mkb60@o2.pl

      Usuń
    2. witam, napisz mi proszę o leczeniu witaminami i na czym polegało oczyszczenie organizmu? Męczę się z uczuleniem na salicylany już prawie dwa lata, a ostatnio mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Próbowałam różnych metod, ostatnio poddałam się nawet hirudoterapii (leczenie pijawkami) i niestety nic. Będę wdzięczna za wszelkie porady i i informacje, co Tobie pomogło..

      Usuń
    3. http://triada-aspirynowa.blog.pl/historia/
      http://triada-aspirynowa.blog.pl/2014/03/17/jak-zwalczylem-triade-aspirynowa/
      http://triada-aspirynowa.blog.pl/2014/10/01/jak-zwalczylem-triade-aspirynowa-ii/

      Usuń
  6. Witam,
    czy któraś z was miła uczulenie na salicylany w ciąży?

    OdpowiedzUsuń
  7. Wiem, że jestem uczulona na salicyle /acard, polacard/ ale trzy dni temu spłukałam włosy octem 10% z wodą i umierałam , jest już trochę lepiej, ale co mnie zastanawia , dlaczego alergolog nie uprzedził mnie, że mam unikać octu !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam to uczulenie od ok.30 lat. Pani doktor stwierdziła , ze uczula mnie aspiryna , ale tego można nie brać i na tym był koniec . Z biegiem lat stwierdziłam , że nie mogę brać NLPZ,ale lekarz mi je przepisuje i twierdzi , że tam nie ma kwasu ACTS . Niedawno zainteresowalam się ogólnie salicylanami i wreszcie zrozumiałam dlaczego częste mam wysypki , świąd skóry czy zwężone i zapalone przewody nosowe. LEKARZE NIE UDZIELAJA WYCZERPUJACYCH INFORMACJI!Uważają , że pacjent ma sam wiedzieć co mu dolega,oni są od wystawienia recepty z pieczątką.

      Usuń
  8. Ja ostatnio dowiedziałem się, że uczula mnie aspiryna. Coś mi się nie podobały zmiany w organizmie po lekach. Teraz nie mogę tego brać, a szkoda, bo była w miarę skuteczna.

    OdpowiedzUsuń
  9. Od 10 lat cierpię na polipy nosa ( 8 zabiegów), wczoraj dowiedziałem się , ze korniszony mogą byc przyczyną tak częstego odrastania polipów.
    Czy ktoś ma praktyczną wiedzę na ten temat??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak - mam. Korniszony mają bardzo wysokie stężenie salicylanów, zatem działają na "salicylanowca" prawie jak aspiryna, zatem mogą być śmiertelnym zagrożeniem...

      Usuń
    2. Masakra, człowiek by sam na to nigdy nie wpadł

      Usuń
  10. Informacje o occie pochadza prawdopodobnie z badan przeprowadzonych w 1985 przez amerykanska grupe naukowa
    http://www.slhd.nsw.gov.au/rpa/allergy/research/salicylatesinfoods.pdf

    Jest tam jednak specyfikacja na bialy ocet (prawdopodobnie na bialym winie, nie jest sprecyzowane) i malt... ten pierwszy ma wysokie stezenie natomiast ten drugi zerowe. Badania zostaly wykonane w USA wiec i na ich produktach, zapewne ocet nalezy do jednej lub drugiej grupy zaleznie od jego sposobu produkcji, skladnikow etc. Domyslam sie za tem, ze sa octy uczulajace i sa nieszkodliwe wiec nalezy byc ostroznym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ocet który mogą stosować osoby takie jak my czyli uczulone na salicylany to ocet słodowy !!! ja kupuję go z internetowego angielskiego sklepu z żywnością. Pozostałe octy tj. spirytusowy, jabłkowy, owocowy bardzo nas uczulają (przekonałam się o tym niestety na własnej skórze) Pozdrawiam Wiesia

      Usuń
  11. Nie mogę znaleźć na Twoim blogu wpisu dotyczącego tabletek antyhistamowych. Jeśli znasz więc jakieś sprawdzone i godne polecenia leki, będę wdzięczna za wpis na blogu :)
    Próbowałam walczyć z alergią dietą, domowymi metodami jednak nic oprócz tabletek nie przynosi żadnego efektu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie możesz znaleźć, bo ich nie ma- triada jest nieatopowa, zatem nie działają na nią leki antyhistaminowe, które w tym przypadku można traktować wyłącznie jako uzupenienie leczenia... Skoro działają na Ciebie tabletki antyhistaminowe to prawdopodobnie masz poza/ zamiast triady "klasyczną" alergię pokarmową...

      Usuń
  12. Chciałam polecić wszystkim stronę http://www.alergiczne.info/testy-euroline, na stronie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące alergii skórnej jak i pokarmowej.

    Dziękuję za bardzo ciekawy wpis, z niecierpliwością czekam na kolejne.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. A co sądzicie na temat alergii? Warto jest wiedzieć, jak ona działa. Na stronie internetowej www alergiczne.info jest seria informacji na temat alergii. Moim zdaniem każdy, kto interesuje się tym chociaż troszkę powinien zerknąć i rozeznać się w temacie, a być może udać się na badania!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja podobnie jak kolega powyżej, o pierwszych objawach alergii dowiedziałem się ze strony https://alergiczne.info/testy-alergiczne/badania-alergiczne-z-krwi/. Kilka objawów mi się zgadzało, dokonałem badań z krwi i niestety okazało się, że mam alergię na na dość sporo produktów(w tym niestety owoce)

      Usuń
  14. Alergie borykają coraz większą ilość osób, zwłaszcza problematyczne są te wziewne, bo ciężko przed nimi uciec. Powodują m.in. objawy ze strony nosa, ale także oczu typu zapalenie spojówek. Jakbyście potrzebowali informacji jak sobie radzić z taką alergią polecam zajrzeć na stronę dbam o oczy

    OdpowiedzUsuń