środa, 7 maja 2014

Bezglutenowy chleb gryczany

Przygody bezglutenowej ciąg dalszy. Tym razem chleb gryczany. Trochę się go obawiałem, bo wypiekany prze zemnie chleb żytni jest naprawdę mistrzowski. Tym bardziej miłą niespodzianką okazał się chleb gryczany na zakwasie ryżowym. W smaku i konsystencji przypomina chleb na mące żytniej 2000, ale z wyglądu jest zupełnie inny - jest białym "albinosem" odrobinę tylko przyrumienionym tu i ówdzie.

Skład (forma 26x11cm):

Zakwas
  • 100g mąki ryżowej,
  • 1 łyżeczka cukru brązowego,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 150ml ciepłej* wody mineralnej.
Chleb
  • Zakwas,
  • 500g mąki gryczanej,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 400ml ciepłej* przegotowanej wody,
  • garstak płatków gryczanych.
  • *ciepłej - znaczy do 40st. C!

      Danie odpowiednie w diecie niskosalicylanowej, bezglutenowej, wegetariańskiej, wegańskiej.
Zakwas:
W słoiku z wymieszać ze sobą wszystkie składnikiSłoik przykryć bawełnianą lub lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Czekamy aż skwaśnieje, ale raz na dobę mieszamy... Poznamy, że skwaśniał po bombelkowaniu i po zapachu zsiadłego mleka oraz po tym, że po zamieszaniu nie rozwarstwi się na frkację płynną i maziowatą, a będzie stanowił spójną masę. 

Chleb:
Mąkę wymieszać z solą i wodą, dodać zakwas. Dokładnie wymieszać. Przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na kilka godzin lub na noc. Łatwo poznać, że ciasto jest gotowe, bo zaczyna rosnąć.
Tak przygotowane ciasto należy przełożyć do formy (powinna być wysmarowana tłuszczem lub wyłożona papierem do pieczenia). Równomiernie rozprowadzić i posypać po wierzchu płatkami gryczanymi.
Przykryć wilgotną ściereczką bawełnianą i odstawić na 1-2 godziny do wyrośnięcia. Wstawić na 1 godzinę do nagrzanego do 200°C
Gotowe. Szybko, smacznie i zgodnie z dietą!

3 komentarze:

  1. lecę po mąkę ryżową i nastawiam dzisiaj zakwas...:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pytanie czy można zastąpić mąkę ryżową w przepisie na zakwas na inną bo moja córka ma nietolerancję na ryż :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja modyfikowalam przepis. Pieklam z niego juz wiele razy, jest wyprobowany, wiec warto sprobowac. Do zakwasu dodaje wode mineralna gazowana-kropla beskidu. Do maki na ciasto lyzke pestek slonecznika, sezamu, ziaren siemienia-kresto, szczypte soli kamiennej niejodowanej, przyprawy piec smakow, kurkumy-ze sklepu kuchnie swiata(bezglutenowe)pieprzu. Mieszam, a następnie dodaje 500 ml wody, znow mieszam, nast zakwas i delikatnie mieszam. Przelewam ciasto do foremki w ktorej bede piekla wysmarowanej loejem i obsypanej bulka tarta(z tego chleba)lub zmielonymi platkami migdalowymi. Wierzch smaruje olejem i posypuje pestkami slonecznika. Przykrywam posmarowanym olejem i woda papierem do pieczenia, szmatka.zawijam w gruby recznik i wsadzam do nagrzanego do minimalnej temperatury(i wylaczonego) piekarnika i zostawiam na noc lub caly dzien-8 do 12 godzin. Nasrepnie pieke z papierem do pieczenia 1godzine w temperaturze 200º. Wyjmuje, wyciagam z formy, odwracam do gory nogami i tak wsadzam do formy, lub na blaszke na papirem z ktorym sie piekl.Wkladam jeszcze do przestudzonego piekarnika i zostawiam do wystygniecia. Dzieki temu chleb jest upieczony z kazdej strony, jest ciemny i caly
    ma chrupiaca skorke. Polecam

    i ma ciemna chrupiaca skorke. Polecam

    OdpowiedzUsuń