czwartek, 17 października 2013

Chleb pszenno – żytni na zakwasie żytnim inspirowany Tatterowcem

Skład:
– 400g aktywnego zakwasu żytniego razowego
(wg przepisu z tego bloga),

– 250ml letniej, przegotowanej wody,
– 100g mąki żytniej razowej typ 2000,
– 300g mąki pszennej chlebowej typ 750,
– 1 łyżka soli morskiej,
– 1 łyżeczka cukru białego,
– olej słonecznikowy do posmarowania blachy i chleba,
– otręby żytnie i/lub mak do posypania.
Skład dostosowany do diety niskosalicylanowej (mało salicylanów i brak chemii spożywczej).
Wszystkie składniki wymieszać tak, by otrzymać lepkie i luźne ciasto. Zostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę. Należy pamiętać o pozostawieniu 3-4 łyżek zakwasu w lodówce (w słoiczku z dziurkami w pokrywce – na następny wypiek).
Znów wymieszać i przełożyć do foremki chlebowej wysmarowanej olejem słonecznikowym i wysypanej otrębami żytnimi. Posmarować wierzch ciasta chlebowego tym samym olejem, zakryć naoliwioną folią i zostawić do ponownego wyrośnięcia (będzie rosnąc powoli, kilka godzin). Ciasto doglądać, aby nie wykipiało, raczej nie zostawiać na noc bez nadzoru.
Przed pieczeniem chleb posypać makiem i/lub otrębami. Foremkę z chlebem wsunąć do zimnego piekarnika po czym włączyć piekarnik ustawiony na temperaturę 200°C. Piec przez 1 godzinę. Gdy piekarnik osiągnie temperaturę 200°C, chleb i ścianki pieca spryskać wodą. Po upieczeniu i lekkim podchłodzeniu, chleb wyjąć z blachy, żeby stygł na desce do krojenia lub kratce. Gotowe. Szybko, smacznie i bez salicylanów.

2 komentarze:

  1. Radziłabym dodać trochę miodu gryczanego, wraz z zakwasem razowym doda więcej wartości odżywczych chlebowi oraz nada niepowtarzalny smak. Polecam!

    OdpowiedzUsuń