czwartek, 7 listopada 2013

Kruche ciastka z makiem według żydowskiego przepisu na uszy Hamana – Hamantaschen


Zbliża się dzień Świętego Marcina. Co prawda na Dolnym Śląsku tradycja ta nie jest tak żywa jak na Wielkopolsce, jednak żal, że Wielkopolanie raczą się takimi smakołykami, a ja mam się obejść tylko smakiem. Oczywiście można rogale Świętomarcińskie kupić  w piekarni czy cukierni, ale w przypadku osób nadwrażliwych na salicylany nie jest to możliwe, bo zawierają one niebezpieczne dla salicylanowców składniki (np. drożdże).
Myślałem, myślałem i wymyśliłem – ciastka z makiem, które z powodzeniem zastąpią Marcińskie rogale. Kto wie, może to będzie nowa świecka tradycja… Ciastka nadają się również na czas Świąt Bożego Narodzenia i na karnawał. Myślę zatem, że będziecie z nich zadowoleni
Skład:

Ciasto:
– 150g masła,
– 100g cukru,
– 1 duże jajko,
– 250g mąki pszennej,
– ½ łyżeczki sody,
– szczypta soli.
Farsz makowy:
– 140g maku,
– 125ml mleka,
– 2 łyżki syropu klonowego,
– 55g cukru,
– 2 małe gruszki,
– 1 łyżka masła,
– starta skórka z 1 cytryny.
Skład odpowiedni dla diety niskosalicylanowej – mało salicylanów i brak szkodliwej chemii spożywczej
Gruszki obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w drobną kostkę i równomiernie rozłożyć w żaroodpornym naczyniu. Piec w piekarniku w temperaturze 180°C przez 50min, raz na kilkanaście minut mieszając, aby równomiernie się suszyły i nie uległy przypaleniu – powinny być przyrumienione. Tak przygotowane gruszki zastąpią rodzynki, które standardowo używa się przy pieczeniu tych ciastek. Najlepiej gruszki uprażyć przy okazji pieczenia innego dania.
Ciasto.
W sporej misce utrzeć masło z cukrem i jajkiem, aż masa będzie gładka. Wymieszać mąkę z sodą i solą. Można przesiać mąkę z sodą przez sito – nie jest to konieczne. Dodać mąkę do masy złożonej z masła i cukru, po 1/3 porcji na raz i wymieszać do połączenia składników. Przełożyć ciasto na blat i uformować w spłaszczony dysk. Zawinąć ciasto w folię spożywczą i schować do lodówki na kilka godzin.
Nadzienie.
Mak, mleko, syrop, cukier, suszoną gruszkę i masło wrzucić do rondla. Gotować na wolnym ogniu ok 5-7 minut, aż uzyska konsystencję miękkiej pasty, często mieszając, aby masa nie przywierała do spodu garnka. Zdjąć z ognia. Dodać skórkę z cytryny i wymieszać, odstawić do przestudzenia.
Nagrzać piekarnik do 180°C. Wyłożyć pergaminem dwie blaszki do pieczenia.
Wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować na grubość ok. 2-3 mm. Za pomocą np. szklanki powycinać kółka o średnicy ok. 5-7 cm. Na każdy wycięty krążek ciasta nałożyć łyżeczkę nadzienia i nieco je spłaszczyć.
Zagiąć ciasto z 3 stron tak, aby od góry widać było trójkątną szczelinę i nadzienie. Gotowe ciastka układać na blaszce, zachowując ok 3 cm odstępu. Można posmarować ciastka rozmąconym jajkiem. Włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec 12-16 minut, do momentu, aż ciastka będą złotobrązowe na brzegach. Wyjąć na podstawkę i zostawić do wystudzenia.
Gotowe. Smacznie i bez salicylanów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz