poniedziałek, 10 czerwca 2013

Chemia w żywności niebezpieczna dla uczulonych na aspirynę


Dla aspirynowców niebezpieczne są nie tylko aspiryna i pochodne, czy salicylany w żywności, ale podstępne konserwanty, barwniki, zagęszczacze, wzmacniacze smaku itp. itd.
Szczególnie należy uważać na:
E 310 -  Galusan propylu – przeciwutleniacz. Znajduje się w tłuszczach roślinnych i oleju, chrupkach, mieszankach ciast, sosach, zupach, mleku w proszku, suszonym mięsie, przetworzonych orzechach, przyprawach, gumie do żucia. Po spożyciu możliwe bóle żołądka, komplikacje szczególnie u astmatyków i osób uczulonych na aspirynę. Nie wolno dodawać do pożywienia dla dzieci i niemowląt.
E129 – Czerwień Allura – może wywoływać typowe dla barwników azowych działania niepożądane, ponadto ma szkodliwy wpływ na płodność u zwierząt. Podejrzewa się, że powoduje pseudo-alergie skóry lub dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku nietolerancji na aspirynę lub kwas benzoesowy.
E124 - Czerwień koszelinowa, używana do barwienia wędzonych ryb, budyniu, cukierków. Wywołuje alergie, szczególnie u osób uczulonych na aspirynę.
E 110 - Żółcień pomarańczowa. Może wywołać reakcje u osób z nietolerancją na salicylany. Uwalnia histaminę i może wzmóc objawy u astmatyków. W połączeniu z benzoesanami może powodować nadpobudliwość u dzieci
E104 - Żółcień chinolinowa – może powodować: astmę, pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie (stan zapalny) skóry, nadpobudliwość, anafilaksję. Powinny jej unikać osoby uczulone na aspirynę. Może działać jako czynnik wyzwalający histaminę
E102 – Tartrazyna – cytrynowożółty barwnik azowy produkowany głównie do celów spożywczych. W Polsce jej nazwa handlowa to żółcień spożywcza 5. Tartrazyna jest czynnikiem uwalniającym histaminę, dlatego po jej spożyciu astmatycy mogą odczuwać wzmożone objawy choroby. W przypadku osób z nietolerancją salicylanów tartrazyna wzmaga jej objawy.
Literatura podaje też jako niebezpieczne wszelkie glutaminiany
Żywność i napoje to jedno, ale o zgrozo niebezpieczne dodatki mogą występować też w lekach, które teoretycznie są dla triadowców bezpieczne (np. w witaminie C). Dlatego należy bacznie czytać nie tylko skład żywności, ale i leków…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz